استراتژی بازاریابی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا


10مرحله برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا در حال حاضر بخشی از استراتژی بازاریابی هر برند بزرگ است. اما هنوز هم بسیاری از بازاریابان اهمیت یک استراتژی بازاریابی محتوایی با برنامه ریزی دقیق و مستند را دست کم می گیرند.

چرا استراتژی بازاریابی محتوا مهم است؟

در واقع، گزارش CMI در سال 2016 نشان داد که 88 درصد از مشاغل B2B آمریکای شمالی به طور فعال در بازاریابی محتوا شرکت می کنند. با این حال، ۶۸ درصد از کسب‌وکارها احساس می‌کنند که تلاش‌های بازاریابی محتوایی آن‌ها چندان مؤثر نیست، در حالی که ۳۲ درصد از کسب‌وکارها ادعا می‌کنند که ابتکار بازاریابی محتوای آنها بازده خوبی دارد.اگر می‌پرسید مشکل چیست، این گزارش پاسخ را نشان می‌دهد: تنها، 32 درصد از مشاغل مورد بررسی دارای استراتژی بازاریابی محتوا ی مستند هستند.

اما قبل از اینکه دلایل اتخاذ استراتژی بازاریابی محتوا را توضیح دهیم، اجازه دهید ابتدا تعریف کنیم که استراتژی بازاریابی محتوا چیست.

انواع استراتژی محتوا

استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟

می توانید استراتژی بازاریابی محتوای خود را به عنوان یک طرح اولیه در نظر بگیرید. این طرح باید هر آنچه را که یک بازاریاب در مورد اهداف خود در تولید محتوا بداند، ترسیم کند. معمولاً می توان با پاسخ دادن به سوالاتی مانند سوالات زیر به این طرح اولیه رسید.

  • چرا این محتوا را ایجاد می کنیم؟
  • چه مخاطبانی را می خواهیم مخاطب قرار دهیم؟
  • ما می خواهیم به چه نوع کنش ها و واکنش هایی برسیم؟
  • پس از انتشار محتوا، چگونه آن را تبلیغ خواهیم کرد؟
  • مخاطبان ما چگونه محتوای ما را پیدا خواهند کرد؟
  • قصد دارید چه نوع محتوایی ایجاد کنید؟
  • کجا و چه زمانی محتوای خود را منتشر می کنید؟
  • چه کسی مسئول تولید محتوای شماست؟
  • چگونه سبک برند خود را در پلتفرم های مختلف حفظ خواهید کرد؟

مزایای استراتژی بازاریابی محتوا

اگر هنوز متقاعد نشده اید، در اینجا چهار دلیل قانع کننده برای جمع آوری تیم بازاریابی و راه اندازی یک استراتژی بازاریابی محتوا آورده شده است.

1. استراتژی بازاریابی محتوا به شما در تعیین و رسیدن به اهداف کمک می کند

2. یک استراتژی بازاریابی محتوا به شما کمک می کند فرصت های جدید را شناسایی کنید

3.  استراتژی Content Marketing هزینه ها را کاهش می دهد

4. یک استراتژی بازاریابی محتوا تیم بازاریابی شما را بهینه می کند

تدوین استراتژی بازاریابی محتوایی

مراحل ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا

1. اهداف خود را تعیین کنید

اولین قدم در ایجاد استراتژی بازاریابی محتوایی خود این است که بفهمید چرا در حال تولید محتوا هستید. آیا می خواهید سرنخ های فروش بیشتری ایجاد کنید؟ آیا می خواهید ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید؟ یا بازاریابی محتوا را وسیله ای برای تثبیت اقتدار برند خود می بینید؟ وقتی در مورد اهداف خود تصمیم گرفتید، باید اهدافی را تعیین کنید. در جایی که امکان انجام این کار وجود دارد، آن اهداف باید کمیت شوند تا بتوانید موفقیت کمپین بازاریابی محتوای خود را ارزیابی کنید.

2. برای ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا مخاطب خود را تعریف کنید

درک مخاطبان هدف برای بازاریابی محتوا بسیار مهم است. فرض کنید می خواهید قشر خاصی از مردم را جذب کنید. در آن صورت، باید درک کنید که آن افراد چه چیزهایی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند. همچنین باید بدانید که چه نوع محتوایی برای مخاطبان هدف شما جذاب خواهد بود. گام بعدی در برنامه ریزی بازاریابی محتوا، تعریف یک شخصیت برای مشتری معمولی شماست. شخصیتی که ایجاد می کنید باید شامل جمعیت شناسی استاندارد سن، جنسیت، مکان و درآمد باشد. اگر مواردی مانند سرگرمی‌های مخاطبان هدفتان، نگرانی‌های آنها و انگیزه‌های آنها را نیز در نظر بگیرید، مفید خواهد بود.

3. درباره رقبای خود تحقیق کنید

گام بعدی این است که بررسی کنید هنگام جلب توجه مخاطب هدف خود با چه رقبایی روبرو خواهید شد. اما به یاد داشته باشید، شما نه تنها با رقبای سنتی خود برای جلب توجه و زمان مردم، رقابت خواهید کرد. بلکه ممکن است محتوایی از منابعی مانند سایت های خبری، مرجع و سرگرمی وجود داشته باشد که موضوعات مشابه پست های شما را پوشش می دهد. هنگامی که درباره رقبای خود تحقیق می کنید، توجه داشته باشید که چه نوع محتوایی تولید می کنند و به نظر می رسد چه محتوایی موفق ترین بوده است. همچنین، بدانید که آنها چه کلمات کلیدی را هدف قرار می دهند.

4. تحقیق موضوع و کلمه کلیدی یکی از مراحل ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا

هنگامی که اهداف خود را شناختید و مخاطبان خود را درک کردید، گام بعدی این است که بفهمید مخاطبان شما در حال جستجوی آنلاین هستند. شما باید در مورد کلمات کلیدی که مردم در گوگل و سایر موتورهای جستجو، جستجو می کنند تحقیق کنید. شما می توانید این فرآیند را با بررسی حجم جستجو برای کلمات کلیدی که فکر می کنید مرتبط هستند آغاز کنید. تحقیقات کلمات کلیدی شما احتمالاً نتایج شگفت انگیزی به همراه خواهد داشت و ایده های جدیدی برای محتوا به شما می دهد.

اهمیت استراتژی محتوا

5. محتوای موجود خود را مرور کنید

همچنین ممکن است از محتوایی که قبلاً منتشر کرده اید، اطلاعات ارزشمندی کسب کنید. بنابراین، بررسی کنید که چه نوع پست هایی بیشترین علاقه را ایجاد کرده اند و کدام صفحات وب سایت شما در حال حاضر بیشترین بازدید را دارند. همچنین تحقیق کنید که افراد از چه کلمات کلیدی برای یافتن سایت شما استفاده کرده اند. معیارهای عملکرد محتوای موجود به شما کمک می کند تا تصویری از نوع محتوایی ایجاد کنید که بیشترین علاقه را به مخاطبان هدف شما دارد.

6. استراتژی خود را طراحی کنید

گام بعدی این است که برنامه ریزی کنید که چگونه از اطلاعاتی که در تحقیق شما کشف شده است، استفاده کنید. شما باید در نظر داشته باشید که محتوای خود را در چه پلتفرمی منتشر خواهید کرد و از چه روش هایی برای تبلیغ محتوای خود استفاده خواهید کرد. همچنین باید در مورد جذاب ترین نوع محتوا برای مخاطب هدف خود فکر کنید. به عنوان مثال، آیا مخاطبان شما برای مقالات سفید و پست های وبلاگ مناسب هستند یا ویدیوها و اینفوگرافیک ها مناسب تر هستند؟ در بیشتر موارد، ترکیبی از بسیاری از گزینه های رسانه های مختلف بهترین رویکرد خواهد بود.

7. برنامه ریزی منابع از مراحل ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا

تحقیقات بازاریابی محتوای شما بدون شک ایده های زیادی به شما می دهد. اما اکنون، شما همچنین باید به آنچه می توانید با منابعی که در اختیار دارید به طور واقع بینانه به دست آورید، نگاه کنید. شما باید تصمیم بگیرید که آیا محتوای خود را در داخل تولید می کنید یا اینکه می خواهید تولید محتوا را برون سپاری کنید. همچنین باید شخصی را برای مدیریت کمپین بازاریابی محتوای خود منصوب کنید و شخصی باید به نظرات و سوالاتی که محتوای شما دریافت می کند پاسخ دهد. بازاریابی محتوا می‌تواند زمان‌بر باشد، بنابراین باید در مورد میزان زمانی که می‌توانید به کمپین خود اختصاص دهید واقع بین باشید.

8. برنامه تولید محتوای خود را برنامه ریزی کنید

اکنون باید تمام ایده های خود را در یک برنامه زمان بندی انتشار محتوا جمع آوری کنید. برنامه باید حاوی تقویمی از تاریخ های انتشار و پرسنلی باشد که برای ایجاد هر قطعه از محتوا تعیین شده اند. یک تقویم انتشار به شما کمک می کند مطالب را به طور منظم منتشر کنید، که در بازاریابی محتوا ضروری است.

9. محتوای خود را ایجاد، انتشار و تبلیغ کنید

هر محتوایی که منتشر می کنید باید متناسب با هدف شما ایجاد شود. و به یاد داشته باشید که از کلمات کلیدی که در تحقیقات خود کشف کرده اید استفاده کنید. از همه مهمتر، کیفیت محتوای خود را بالا نگه دارید. برای ایجاد محتوا صرفاً برای رعایت مهلت مقرر در تقویم انتشار محتوای خود عجله نکنید. هنگامی که محتوای شما منتشر شد، باید آن را نیز تبلیغ کنید. بنابراین، پست های خود را در حساب های رسانه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و محتوا را برای هر کسی که فکر می کنید ممکن است به آن قطعه علاقه مند باشد ارسال کنید.

مزایای استراتژی بازارابی محتوا

10. نظارت و اصلاح

گام نهایی در برنامه بازاریابی محتوایی شما این است که بر موفقیت کمپین خود نظارت کنید و بر اساس آنچه موفق بوده است، استراتژی خود را در حد مناسب اصلاح کنید. استراتژی بازاریابی محتوای شما تکامل خواهد یافت. بنابراین، شما باید در رویکرد خود برای تولید محتوا انعطاف پذیر باشید.

جمع بندی

بازاریابی محتوا بخش مهمی از استراتژی بازاریابی هر شرکت است. در عین حال باید به این نکته توجه کرد که برای خود بازاریابی محتوا هم باید یک استراتژی تعیین کرد تا به ما در تعیین و رسیدن به اهداف و همچنین ارزیابی پیشرفت و نقاط و ضعف و قوت مان کمک کند. مطالعه این مقاله، شرکت در دوره بازاریابی محتوا و استفاده از تجربه عملی خودتان و دیگران می تواند شما را در تدوین یک استراتژی بازاریابی محتوا خوب کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *